Sąd Najwyższy Teksasu blokuje nakaz wznowienia aborcji

AUSTIN, Teksas (AP) — Sąd Najwyższy Teksasu zablokował nakaz sądu niższej instancji, który pozwolił klinikom w stanie kontynuować wykonywanie aborcji, nawet po tym, jak Sąd Najwyższy USA unieważnił swoje przełomowe orzeczenie z 1973 r. potwierdziło konstytucyjne prawo do aborcji.

Nie było od razu jasne, czy kliniki w Teksasie, które wznowiły wykonywanie aborcji zaledwie kilka dni temu, ponownie wstrzymają usługi po orzeczeniu wydanym późnym piątkowym wieczorem. Rozprawa ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Trzaskanie klinik w Teksasie, które odrzucają pacjentów, zmieniają ich terminy, a teraz potencjalnie ponownie odwołują wizyty – wszystko w ciągu tygodnia – ilustruje zamieszanie i zamieszanie które miało miejsce w całym kraju od czasu Roe v. Wade został przewrócony.

Rozkaz sędziego z Houston we wtorek zapewnił niektóre kliniki, że mogą tymczasowo wznowić aborcje do sześciu tygodni ciąży. Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton szybko zwrócił się do najwyższego sądu stanu, który jest zaopatrzony w dziewięciu republikańskich sędziów, o tymczasowe wstrzymanie tego nakazu.

„Te prawa są mylące, niepotrzebne i okrutne” – powiedział Marc Hearron, prawnik Centrum Praw Reprodukcyjnych, po wydaniu nakazu w piątek wieczorem.

Kliniki w Teksasie – stanie prawie 30 milionów ludzi – przestały wykonywać aborcje po tym, jak Sąd Najwyższy USA w zeszłym tygodniu unieważnił Roe v. Przebrnąć. Teksas zostawił zakaz aborcji w książkach przez ostatnie 50 lat, gdy Roe był na swoim miejscu.

Adwokaci klinik w Teksasie dostarczyli kopię Piątkowe zamówieniektóry nie był od razu dostępny na stronie sądu.

Dostawcy aborcji i pacjenci w całym kraju zmagają się z poruszaniem się w zmieniającym się krajobrazie prawnym wokół przepisów i dostępu do aborcji.

Na Florydzie obowiązuje prawo zakazujące aborcji po 15 tygodniach weszła w życie w piątek, dzień po tym, jak sędzia uznał to za naruszenie konstytucji stanowej i powiedział, że w przyszłym tygodniu podpisze nakaz tymczasowo blokujący prawo. Zakaz może mieć szersze implikacje na południu, gdzie Floryda ma szerszy dostęp do procedury niż jej sąsiedzi.

Prawa do aborcji zostały utracone i odzyskane w ciągu kilku dni w Kentucky. Tak zwana ustawa wprowadzająca prawie całkowity zakaz zabiegu weszła w życie w zeszły piątek, ale sędzia zablokował prawo w czwartek, co oznacza, że ​​tylko dwóch dostawców aborcji w stanie może wznowić przyjmowanie pacjentów – na razie.

Prawne spory jest prawie pewne, że w najbliższej przyszłości będzie nadal powodować chaos wśród Amerykanów szukających aborcji, z orzeczeniami sądowymi oczekującymi na dostęp w mgnieniu oka i napływem nowych pacjentów z przytłaczających dostawców spoza stanu.

Nawet jeśli kobiety wyjeżdżają poza stany, w których obowiązują zakazy aborcji, mogą mieć mniej możliwości zakończenia ciąży, ponieważ wiąże się z nimi perspektywa oskarżenia.

Planned Parenthood of Montana w tym tygodniu zaprzestało dostarczania leków aborcyjnych pacjentom mieszkającym w stanach objętych zakazami „w celu zminimalizowania potencjalnego ryzyka dla dostawców, personelu ośrodków zdrowia i pacjentów w obliczu szybko zmieniającego się krajobrazu”.

Planned Parenthood North Central States, który oferuje zabieg w Minnesocie, Iowa i Nebrasce, mówi swoim pacjentkom, że muszą zażywać obie tabletki w ramach schematu w stanie umożliwiającym aborcje.

Stosowanie pigułek aborcyjnych jest najczęstszą metodą przerywania ciąży od 2000 roku, kiedy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła mifepriston, główny lek stosowany w aborcji. Zażywany razem z mizoprostolem, lekiem powodującym skurcze, który opróżnia macicę, stanowi pigułkę aborcyjną.

„Istnieje wiele zamieszania i obaw, że dostawcy mogą być zagrożeni i starają się ograniczyć swoją odpowiedzialność, aby mogli zapewnić opiekę osobom, które jej potrzebują” – powiedział dr. Daniel Grossman, który kieruje grupą badawczą Advancing New Standards in Reproductive Health na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Emily Bisek, rzeczniczka Planned Parenthood North Central States, powiedziała, że ​​w „nieznanym i niejasnym” środowisku prawnym zdecydowali się powiedzieć pacjentom, że muszą być w stanie, w którym aborcja farmakologiczna jest legalna – co wymaga zażycia dwóch leki w odstępie 24 do 48 godzin. Powiedziała, że ​​większość pacjentów ze stanów objętych zakazami ma zdecydować się na aborcję chirurgiczną.

Dostęp do pigułek stał się kluczową bitwą w zakresie prawa do aborcji, a administracja Bidena przygotowuje się do argumentu, że stany nie mogą zakazać leków, które uzyskały aprobatę FDA.

Kim Floren, która prowadzi fundusz aborcyjny w Południowej Dakocie o nazwie Justice Empowerment Network, powiedziała, że ​​rozwój jeszcze bardziej ograniczy wybór kobiet.

„Celem tych przepisów i tak jest przestraszenie ludzi”, powiedział Floren o stanach zakazów aborcji i konsultacji telemedycznych w przypadku aborcji farmakologicznych. „Logistyka faktycznego egzekwowania tego jest koszmarem, ale opierają się na fakcie, że ludzie będą się bać”.

W piątek w Południowej Dakocie weszła w życie ustawa, która grozi karą za przestępstwo dla każdego, kto przepisuje leki na aborcję bez licencji wydanej przez Radę Egzaminatorów Medycznych i Osteopatycznych Dakoty Południowej.

W Alabamie biuro prokuratora generalnego Steve’a Marshalla poinformowało, że sprawdza, czy osoby lub grupy mogą być ścigane za pomoc kobietom w finansowaniu i podróżowaniu na spotkania poza granicami stanu.

Yellowhammer Fund, grupa z Alabamy, która pomaga kobietom o niskich dochodach pokryć koszty aborcji i podróży, powiedziała, że ​​wstrzymuje działalność na dwa tygodnie z powodu braku jasności w prawie stanowym.

„To jest tymczasowa pauza i zamierzamy dowiedzieć się, jak możemy legalnie zdobyć pieniądze i zasoby oraz jak to wygląda” – powiedziała Kelsea McLain, dyrektor ds. dostępu do opieki zdrowotnej w Yellowhammer.

Laura Goodhue, dyrektor wykonawczy Florida Alliance of Planned Parenthood Affiliates, powiedziała, że ​​pracownicy jej klinik widzieli kobiety jeżdżące nawet z Teksasu bez zatrzymywania się – lub umawiania się na wizytę. Powiedziała, że ​​kobiety, które skończyły 15 tygodni, zostały poproszone o pozostawienie swoich informacji i obiecano oddzwonienie, jeśli sędzia podpisze nakaz tymczasowo blokujący ograniczenie.

Mimo to istnieje obawa, że ​​nakaz może być tylko tymczasowy, a prawo może ponownie wejść w życie później, powodując dodatkowe zamieszanie.

„To straszne dla pacjentów” – powiedziała. „Jesteśmy naprawdę zdenerwowani tym, co się wydarzy”.

___

Izaguirre zgłosił się z Tallahassee na Florydzie, a Groves z Sioux Falls w Południowej Dakocie. pisarze AP Dylan Lovan z Louisville w stanie Kentucky; Adriana Gomez Licon w Miami; oraz Kim Chandler z Montgomery w Alabamie, przyczyniły się do powstania tego raportu.

.

Leave a Comment