Ścigacze burz stają w obliczu wielu niebezpieczeństw wykraczających poza ciężką pogodę

MADISON, Wis. (AP) – Śmierć czterech ścigających burzę w wypadkach samochodowych w ciągu ostatnich dwóch tygodni podkreśliła niebezpieczeństwa związane z ściganiem trudnych warunków pogodowych, ponieważ coraz więcej ludzi zapycha boczne drogi i autostrady w poszukiwaniu przebłysku pioruna lub tornada, mówią meteorolodzy i ścigacze .

Martha Llanos Rodriguez z Mexico City zmarła w środę, gdy naczepa wjechała w jej pojazd od tyłu na autostradzie międzystanowej 90 w południowo-zachodniej Minnesocie. Kierowca samochodu, Diego Campos, powiedział Minneapolis Star Tribune, że wraz z Rodriguezem i dwoma innymi ekspertami od pogody ścigali gwałtowną pogodę i zostali trafieni po tym, jak zatrzymał się na zerwane linie energetyczne na drodze.

Coraz więcej ludzi wskakuje do swoich samochodów i ucieka po burzach, blokując drogi, kierując się znakami stopu i zwracając większą uwagę na niebo niż na ruch uliczny, powiedział Marshall Shepherd, dyrektor programu nauk o atmosferze na Uniwersytecie Georgia.

„W niektórych burzach jest tak dużo ścigających, że czasami stwarza to potencjalny ruch i inne zagrożenia” – powiedział Shepherd. „Widzenie burz w ich naturalnym kontekście ma wartość naukową i szerszą, więc nie jestem przeciwna pogoniom, jednak są elementy, które stały się trochę dzikie, dzikie, zachodnie”.

Spopularyzowana w filmie „Twister” z 1996 roku pogoń za burzą polega na ściganiu trudnych zjawisk pogodowych, takich jak burze z wyładowaniami elektrycznymi i tornada, często w samochodach lub pieszo.

Niektórzy badacze chcą zbierać dane, na przykład weryfikować modele komputerowe przewidujące zachowanie burzy. Niektórzy szukają kontaktu z naturą. Inni to fotografowie. A jeszcze inni po prostu szukają pośpiechu, powiedział Greg Tripoli, profesor nauk atmosferycznych i oceanicznych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, który prowadził zajęcia na temat ścigania burz.

„Widzenie tornada to doświadczenie zmieniające życie” – powiedział Trypolis. „Chcesz je zobaczyć, zamiast tylko o nich mówić. To naprawdę tylko jedna z ekscytujących rzeczy w życiu. Musisz zaryzykować, iść tam i podążać za swoimi pasjami. Nie różni się to od wspinaczki skałkowej czy nurkowania w głębinach morskich.”

Same burze stanowią zagrożenie dla niedoświadczonych ścigających, którzy podejdą zbyt blisko. Mogą zostać uderzone przez gruz, uderzenie pioruna lub gorzej. Trypolis powiedział, że na początku lat 90. zdecydował się przestać prowadzić zajęcia z łowcami burz i zabierać uczniów w teren, po tym jak urzędnicy uniwersyteccy przestali ubezpieczać wycieczki.

Natura nie jest jedynym zagrożeniem. Ścigacze sztormowe spędzają długie godziny na drogach, podróżując od stanu do stanu, jak ciężarówki długodystansowe, powodując zmęczenie. Kiedy doganiają burze, często mogą patrzeć w niebo zamiast na drogę, co czasami ma śmiertelne konsekwencje. Trypolis powiedział, że ostrzegłby uczniów na swoich zajęciach z ścigania burz, że najbardziej prawdopodobnym sposobem na zranienie jest wypadek samochodowy.

Trzech studentów Uniwersytetu Oklahoma zostało zabitych 30 kwietnia po podróży do Kansas w pogoni za tornado. Według Oklahoma Highway Patrol, studencki samochód wjechał na autostradę międzystanową w Tonkawie, około 85 mil (137 kilometrów) na północ od Oklahoma City. Ześlizgnęli się i wrócili na autostradę, zanim uderzyła w nich naczepa.

University of Oklahoma ma politykę stwierdzającą, że każdy, kto ściga burze, robi to na własne ryzyko, a pogoń za burzą nie jest częścią szkolnego programu meteorologicznego.

Matka jednego z uczniów, 19-letniego Gavina Shorta z Grayslake w stanie Illinois, powiedziała WMAQ-TV, że jej syn uwielbia gonić burze.

„Uwielbiał to, a my byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi” – ​​powiedziała Beth Short. „I to po prostu, to po prostu najgorszy koszmar dla nas i dwóch innych grup rodziców”.

Jak mówi Kelton Halbert, doktorant nauk atmosferycznych i oceanicznych z University of Wisconsin, korki ścigają się coraz częściej. Powiedział, że ściga burze od 16 roku życia, ponieważ chce zbliżyć się do piękna natury i zweryfikować swoje modelowanie prognoz, głównie poprzez nagrywanie filmów z zachowaniem burz.

„O ile nie pracujesz w jednej z tych instytucji badawczych, łowcy burz nie mają możliwości zbierania wielu twardych danych” – powiedział. „Dla większości… to piękno, fotografia, a potem oczywiście poszukiwacze mocnych wrażeń i adrenaliny. Możesz mieć ludzi, którzy cię śledzą, ludzi na środku drogi. Jeśli jesteś w Teksasie, Oklahomie lub Kansas w dzień wysokiego ryzyka, tak, możesz zobaczyć ich setki. Biorąc pod uwagę ostatnie kilka tygodni, zdecydowanie czułem się bardziej niespokojny. Wraca na pierwszy plan, że za każdym razem, gdy to robisz, podejmujesz ryzyko.”

Środowa burza na Górnym Środkowym Zachodzie pozostawiła w czwartek dziesiątki tysięcy domów i firm bez prądu. W czwartek wieczorem prognozowano bardziej potencjalnie surową pogodę, która może przynieść grad, silne wiatry i tornada z Dakoty i Minnesoty do innych części Środkowego Zachodu, podał Storm Prediction Center.

___

Obserwuj Todda Richmonda na Twitterze pod adresem https://twitter.com/trichmond1

.

Leave a Comment