Sędzia federalny orzeka, że ​​wybory do komisji w Gruzji dyskryminują czarnych wyborców

Sędzia federalny orzekł w piątek że przeprowadzanie ogólnostanowych wyborów do organu regulacyjnego w Gruzji dyskryminuje czarnych wyborców i opóźnia wybory zaplanowane na listopad na późniejszy termin.

Steven Grimberg, sędzia okręgowy USA dla Okręgu Północnego Gruzji, powiedział w orzeczeniu, że ogólnostanowe wybory do stanowej Komisji Służby Publicznej, która nadzoruje dostęp mieszkańców do usług telekomunikacyjnych, elektrycznych i gazowych, bezprawnie osłabiają głosy czarnych obywateli .

Dwa miejsca w pięcioosobowej komisji miały się odbyć w listopadzie. Obecne stanowe prawo wyborcze wymaga, aby kandydat na członka komisji mieszkał w jednym z pięciu okręgów, które mają reprezentować, ale wyborcy z całego stanu mogą głosować na wszystkie pięć mandatów niezależnie od miejsca zamieszkania.

Grimberg napisał, że system wyborczy do komisji narusza Druga sekcja ustawy o prawach głosu z 1965 r.który stanowi, że żadne państwo nie może narzucić żadnych kwalifikacji, standardów, praktyk ani procedur, aby odmówić obywatelom prawa do głosowania ze względu na rasę lub kolor skóry.

Powodami są czarnoskórzy wyborcy w jednej z dzielnic, w której miały odbyć się wybory w listopadzie. W orzeczeniu stwierdzono, że zeznali, że nie uniemożliwiono im głosowania w Gruzji ze względu na ich rasę, ale rasa ta odgrywa rolę w wyborach.

Eksperci zeznali, że istnieją „mocne dowody” na polaryzację rasową w wyborach i że czarno-biali wyborcy są „spójni” z popieranymi przez nich kandydatami. Ale ponieważ liczba białych wyborców przewyższa liczbę czarnych wyborców, preferowani przez czarnych kandydaci nie wygrywają.

Jeden ekspert powiedział podczas sprawy, że kandydat popierany przez białych wyborców wygrał 11 z 11 razy od wejścia w życie obecnego prawa stanowego, a inny ekspert zeznał, że tylko jeden czarny kandydat został kiedykolwiek wybrany do komisji, pomimo dużej czarnej populacji Gruzji. .

Atlanta Journal-Konstytucja poinformował, że adwokat dla oskarżonego Brad Raffensperger, który nadzoruje wybory jako sekretarz stanu Gruzji, przekonywał, że czarnoskórzy wyborcy byli w stanie w pełni uczestniczyć w procesie politycznym. Adwokat powiedział, że kandydaci popierani przez Czarnych nie wygrywają, nie oznacza, że ​​system głosowania jest dyskryminujący.

W orzeczeniu stwierdzono, że adwokat Raffenspergera powiedział podczas przesłuchania wstępnego, że stan będzie miał obecnych komisarzy startujących w wyścigu na swoich stanowiskach do czasu, gdy będą mogły odbyć się nowe wybory.

Nicolas Martinez, pełnomocnik powodów, powiedział w oświadczeniu, że decyzja sądu potwierdza ich argument, że stanowa metoda wyborcza do komisji w Gruzji bezprawnie osłabia głosy Czarnych.

„To orzeczenie ma natychmiastowy wpływ na to, jak miliony Gruzinów wybiorą tych potężnych urzędników, którzy określają, ile codzienni ludzie muszą płacić za podstawowe usługi” – powiedział. „Jest to jedna z najważniejszych decyzji, aby zwiększyć prawa do głosowania w jednym pokoleniu”.

Ta historia została zaktualizowana o 16:24

.

Leave a Comment