South Dakota AG skazany za 2 zarzuty impeachmentu, usunięty

PIERRE, SD (AP) – We wtorek Senat Południowej Dakoty skazał prokuratora generalnego Jasona Ravnsborga za dwa zarzuty impeachmentu wynikające ze śmiertelnego wypadku w 2020 roku, usuwając go i wykluczając z przyszłego urzędu w kłującej naganie, która pokazała, że ​​większość senatorów nie wierzyła jego relacjom katastrofy.

Ravnsborg, Republikanin z pierwszej kadencji, który dopiero niedawno ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, nie okazywał emocji, gdy senatorowie skazali go najpierw za popełnienie przestępstwa, które spowodowało czyjąś śmierć. Następnie wydali kolejny wyrok skazujący w sprawie oskarżenia o maltretowanie, które twierdziło, że wprowadził w błąd śledczych i nadużył swojego biura.

Ravnsborg powiedział dyspozytorowi 911 w noc katastrofy, że mógł uderzyć jelenia lub inne duże zwierzę, i powiedział, że nie wiedział, że uderzył mężczyznę – 55-letniego Josepha Boevera – dopóki nie wrócił na miejsce zdarzenia. następnego ranka. Śledczy stwierdzili, że nie wierzą w niektóre zeznania Ravnsborga, a kilku senatorów dało jasno do zrozumienia, że ​​też nie.

„Nie ma wątpliwości, że to było kłamstwo” – powiedział Sen. Lee Schoenbeck, czołowy republikanin w izbie. „Ta osoba zbiegła się z niewinnym Dakotanem Południowym”.

Schoenbeck skrytykował również Ravnsborga za odmowę składania zeznań we własnej obronie, mówiąc, że Ravnsborg powinien był podzielić się „co do cholery robił” w noc katastrofy.

„Tam jest mikrofon, a to cholernie krótki spacer”, powiedział Schoenbeck.

Wyroki wymagały większości dwóch trzecich głosów. Senatorowie zebrali minimum 24 głosy, aby skazać Ravnsborga na podstawie pierwszego oskarżenia, przy czym niektórzy senatorowie twierdzą, że dwa wykroczenia, do których się przyznał, nie były wystarczająco poważne, aby uzasadnić postawienie w stan oskarżenia. Oskarżenie o maltretowanie – Ravnsborg zapytał również śledczych, jakie dane można znaleźć m.in. na jego telefonie komórkowym – przeszło 31 głosów.

Głosy za wykluczeniem Ravnsborga z przyszłego urzędu, podjęte w obu przypadkach, były jednomyślne.

Podczas głosowania twarz Ravnsborga nie wyrażała żadnych emocji, trzymając dłoń za ustami, tak jak to robił przez większą część procesu, a potem pisząc w notatniku na kolanach. Nie odpowiadał na pytania dziennikarzy, gdy wychodził z Kapitolu.

Ravnsborg we wrześniu zgodził się na nieujawnioną ugodę z wdową po Boeverze.

Nick Nemec, kuzyn Boevera, który był stałym orędownikiem surowej kary dla Ravnsborga, powiedział, że głosy były „usprawiedliwieniem”.

„To tylko ulga. Minęły prawie dwa lata, odkąd ma na sobie przyjaciela i po prostu czuję się jak ciężar z moich ramion ”- powiedział.

Ravnsborg jest pierwszym urzędnikiem, który został postawiony w stan oskarżenia i skazany w historii Południowej Dakoty.

Rządowy Kristi Noem, która wybierze następcę Ravnsborga do czasu zaprzysiężenia kandydata wybranego na jego miejsce w listopadzie, wezwała Ravnsborga do rezygnacji wkrótce po katastrofie, a później zmusili prawodawców do postawienia im w stan oskarżenia. Gdy saga się przeciągała, Noem publicznie poparł poprzednika Ravnsborga, republikanina Marty’ego Jackleya, w wyborach na jego następcę. Noem nie skomentował od razu wyniku Senatu.

Ravnsborg argumentował, że gubernator, który przygotował się do potencjalnej oferty Białego Domu w 2024 r., naciskał na jego usunięcie po części z powodu zbadania skarg etycznych przeciwko Noemowi.

Gdy we wtorek rozpoczął się proces o impeachment, prokuratorzy odpowiedzieli na pytanie, które zawisło nad rozwojem wydarzeń od czasu katastrofy we wrześniu 2020 r.: Czy Ravnsborg wiedział, że zabił człowieka w noc katastrofy?

„Bezwzględnie widział człowieka, którego uderzył chwilę później”, powiedział Alexis Tracy, adwokat stanu Clay County, który kierował oskarżeniem.

Prokuratorzy powiedzieli również senatorom, że Ravnsborg użył swojego tytułu „aby nadać ton i zyskać wpływy” po katastrofie, mimo że rzekomo „przeinaczał i kłamał” śledczym. Prokuratura odtworzyła montaż klipów audio, na których Ravnsborg nazywał siebie prokuratorem generalnym.

Prokuratorzy badali rzekome przeinaczenia Ravnsborga w następstwie wypadku, w tym fakt, że nigdy nie przekraczał dozwolonej prędkości, skontaktował się z rodziną Boevera, aby złożyć kondolencje, oraz że nie przeglądał telefonu podczas jazdy do domu .

Oskarżyciel odtworzył serię klipów wideo podczas ich końcowej kłótni, które pokazały zmieniające się relacje Ravnsborga o korzystaniu przez niego z telefonu podczas przesłuchań ze śledczymi kryminalnymi. Prokurator generalny początkowo wprost zaprzeczył, że używał telefonu podczas jazdy, ale potem przyznał, że patrzył na swój telefon na kilka minut przed wypadkiem. Kiedy nadszedł czas na przemówienie senatorów, kilku zauważyło rekonstrukcję wypadku, w której okazało się, że samochód Ravnsborga całkowicie zjechał ze swojego pasa, w przeciwieństwie do jego początkowego oświadczenia, że ​​w chwili zderzenia był na środku drogi.

Ravnsborg rozwiązał sprawę karną w zeszłym roku nie wnosząc sprzeciwu wobec dwóch wykroczeń drogowych, w tym nielegalnej zmiany pasa i korzystania z telefonu podczas jazdy, i został ukarany grzywną przez sędziego.

Obrona Prokuratora Generalnego zwróciła się do senatorów o rozważenie implikacji impeachmentu dla funkcji rządu stanowego. Ross Garber, analityk prawny i profesor prawa na Uniwersytecie Tulane, który specjalizuje się w postępowaniach o impeachment, powiedział senatorom, że impeach będzie „cofać wolę wyborców”.

Ravnsborg wracał do domu z politycznej zbiórki pieniędzy po zmroku we wrześniu. 12, 2020, na autostradzie stanowej w środkowej Południowej Dakocie, gdy jego samochód uderzył w „coś”, zgodnie z transkrypcją jego późniejszej rozmowy z 911. Powiedział dyspozytorowi, że mógł to być jeleń lub inne zwierzę.

Śledczy zidentyfikowali to, co uważali za pomyłki w zeznaniach Ravnsborga, na przykład kiedy powiedział, że odwrócił się na miejscu wypadku i „widział go”, zanim szybko poprawił się i powiedział: „Nie widziałem go”. I twierdzili, że twarz Boevera przebiła się przez przednią szybę Ravnsborga, ponieważ w samochodzie znaleziono jego okulary.

„Słyszeliśmy lepsze kłamstwa od 5-latków”, powiedział o oświadczeniu Ravnsborga prokurator stanowy hrabstwa Pennington Mark Vargo, działający jako prokurator w impeachmencie.

Śledczy ustalili Prokurator generalny przeszedł tuż obok ciała Boevera i latarki, którą Boever miał przy sobie – wciąż oświetloną następnego ranka – gdy rozglądał się po miejscu wypadku w noc wypadku.

Ravnsborg powiedział, że ani on, ani szeryf okręgowy, który przybył na miejsce zdarzenia, nie wiedzieli że ciało Boevera leżało zaledwie kilka kroków od chodnika na poboczu autostrady.

„Nie ma mowy, żebyś nie zauważył tego”, powiedział we wtorek w zeznaniach Arnie Rummel, agent z Biura Śledczego w Północnej Dakocie, który kierował śledztwem kryminalnym.

Prokuratorzy podnieśli również rozmowę, jaką Ravnsborg przeprowadził z jednym ze swoich pracowników trzy dni po wypadku, po tym, jak przekazał swoje telefony śledczym. Ravnsborg przesłuchał agenta z wydziału kryminalnego wydziału śledczego Dakoty Południowej o to, co może się wydarzyć podczas kryminalistycznych badań jego telefonów komórkowych, mimo że agencja nie miała brać udziału w śledztwie, aby uniknąć konfliktu interesów.

„Nie mieliśmy być w to zamieszani”, powiedział emerytowany agent Brent Gromer, opisując, dlaczego ta wymiana sprawiła, że ​​czuł się niekomfortowo.

Obrońca Ravnsborga twierdził, że prokurator generalny nie zrobił nic nikczemnego. Jego obrońca, Mike Butler, opisał wszelkie rozbieżności w pamięci Ravnsborga z tamtej nocy jako spowodowane ludzkim błędem i zlekceważonym zeznaniem Rummela, śledczego, jako „opinię”, która nie utrzymałaby się w sądzie.

Podczas końcowych kłótni Butler stwierdził, że oskarżenie nie stwierdziło „żadnej winy karnej” za śmierć Boevera i wezwał senatorów, aby powstrzymali się od ponownego rozpatrywania tej sprawy.

„Żadna ilość ognia i siarki nie zmienia tego faktu” – powiedział.

Sen. Arthur Rusch, sędzia w stanie spoczynku, który powiedział, że poznał Ravnsborga, gdy był młodym prawnikiem praktykującym w sądzie Ruscha, był jednym z senatorów, którzy nie poparli oskarżenia w sprawie pierwszego oskarżenia, ale poparli drugi. Powiedział, że niepokoiły go działania Ravnsborga polegające na przesłuchaniu agentów Wydziału Śledczego w sprawie aspektów sprawy oraz za wydanie komunikatu prasowego na papierze prokuratora generalnego.

.

Leave a Comment