Strzelanina policyjna w Chicago: funkcjonariusz CPD strzela, poważnie rani podejrzanego o kradzież samochodu, 13, niedaleko Cicero, Chicago Avenue na West Side

CHICAGO (WLS) – Policjant z Chicago zastrzelił i poważnie zranił 13-letniego podejrzanego o kradzież samochodu w środę wieczorem w dzielnicy West Side, podało Cywilne Biuro Odpowiedzialności Policji.

Policja w Chicago próbowała zatrzymać skradziony pojazd poszukiwany w związku z kradzieżą samochodu z sąsiedniego przedmieścia tuż przed 22:15 w 800-blokowej North Cicero Avenue, niedaleko Chicago Avenue. Kiedy funkcjonariusze zbliżyli się do pojazdu, chłopiec uciekł pieszo, powiedział CPD.

„Temat ucieka na parking stacji benzynowej i zwraca się w stronę funkcjonariuszy” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej nadinspektor policji w Chicago, David Brown.

Świadkowie powiedzieli, że obserwowali z niedowierzaniem, jak policja biegnie w kierunku stacji benzynowej przy alejach Chicago i Cicero.

„Nagle widzę małego faceta ubranego na czarno wysiadającego z samochodu i biegnącego w kierunku stacji benzynowej z podniesionymi rękami. I zobaczyłem, że gliniarz podbiegł do chłopca i zaczął strzelać. Nie mam broni ani nic” – powiedział jeden ze świadków, który prosił o nieujawnianie tożsamości.

Według policji chicagowskiej władze powiedziały, że jeden oficer wyciągnął broń, a następnie zastrzelił 13-latka.

„Oficer następnie wystrzeliwuje swoją broń, uderzając osobę raz” – powiedział Brown.

„Powiedzieli: „Podnieś ręce do góry, podnieś ręce do góry!” Ręce chłopca były podniesione. Są inni ludzie, którzy to widzieli. Mam to wszystko na telefonie – ręce miał podniesione. Nie miał broni. Zastrzelili go bez powodu – powiedział inny świadek.
Starsza Emma Mitts, reprezentująca 13. Oddział, w którym miała miejsce strzelanina, powiedziała, że ​​to niepotrzebne.

„Dlaczego miałbyś chcieć strzelać, skoro możesz go łatwo gonić” – powiedział Mitts.

Film pokazuje funkcjonariuszy poruszających ciałem chłopca, które według policji miały na celu odsunięcie go od pobliskich dystrybutorów paliwa.

Funkcjonariusze udzielili pomocy osobie, która w stanie krytycznym trafiła do szpitala Stroger.

„Trzynastolatek nie miał broni, która została odzyskana z miejsca zdarzenia. Więc teraz budzi to niepokój o to, dlaczego i co się stało” – powiedział Mitts. „Z pewnością nie chcemy, żeby oficer strzelał do naszych dzieci bez powodu, to szaleństwo”.

POWIĄZANE: COPA publikuje materiał filmowy z strzelaniny w 2020 roku między posterunkiem policji w West Side

Co najmniej jeden inny podejrzany odjechał poszukiwanym pojazdem, który później został znaleziony pusty na 3800-blokowej ulicy West Monroe w East Garfield Park.

COPA powiedział, że w strzelaninie uczestniczyli funkcjonariusze z Zespołu Zadaniowego ds. Uprowadzania Pojazdów z CPD.

„Funkcjonariusze zaangażowali się w pościg za jednym z pasażerów pojazdu” – powiedział pierwszy zastępca COPA, główny administrator, Ephraim Eaddy. „Jeden oficer strzelił z broni palnej, uderzając okupanta, który ma 13 lat. Kamera funkcjonariusza została aktywowana, a COPA jest w posiadaniu nagrania wideo innej firmy i POD, które rejestruje incydent. Na miejscu nie znaleziono żadnej broni”.
Żaden z funkcjonariuszy nie został ranny, ale dwóch zabrano do pobliskiego szpitala na obserwację. Były wymienione w dobrym stanie.

COPA stwierdziła, że ​​zgodnie z ustawą o sądzie dla nieletnich, zabronione jest publikowanie filmów i innych materiałów.

„COPA zobowiązała się do pełnego i dokładnego dochodzenia w sprawie użycia siły przez funkcjonariusza w celu ustalenia, czy jego działania były zgodne z polityką i szkoleniami Departamentu” – podała agencja w komunikacie.

Brown powiedział, że miał ograniczone informacje, którymi mógł się dotychczas podzielić w śledztwie.

„Nie mogę wyciągnąć wniosków z dochodzenia, które właśnie rozpoczęło się wczoraj wieczorem” – powiedział. „Nie odpowiemy na żadne pytania. Nie odpowiemy na to, ile strzałów oddano. Potwierdzają to dowody balistyczne. Nie odpowiemy na nic innego w sprawie strzelaniny”.

Poszukiwany samochód został użyty do kradzieży samochodu dzień wcześniej w Oak Park, podała policja.

We wtorek mężczyzna w czarnej masce ukradł samochód, który około 19:30 jechał z 3-latkiem w pobliżu Lake Street i Oak Park Avenue, podała policja. Dziecko zostało znalezione bez szwanku około 15 minut później w samochodzie, który został porzucony na 200-blokowej ulicy Madison Street, podała policja.

Policja wciąż szuka drugiego podejrzanego.

COPA prowadzi śledztwo w sprawie incydentu, a wszyscy zaangażowani funkcjonariusze zostaną oddelegowani do rutynowych obowiązków administracyjnych na 30 dni.

Burmistrz Lori Lightfoot wydał oświadczenie, które mówi:

„Zdaję sobie sprawę z strzelaniny z udziałem funkcjonariusza, w wyniku której trzynastolatek został zastrzelony wczoraj wieczorem przez funkcjonariusza policji z Chicago. Skontaktowałem się z nadinspektorem Brownem i cywilnym biurem odpowiedzialności policji, kierowanym przez głównego administratora Andreę Kersten, aktywnie bada tę sprawę. Mam pełne przekonanie, że COPA szybko zainwestuje w ten incydent przy pełnej współpracy Departamentu Policji w Chicago.

Copyright © 2022 WLS-TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

.

Leave a Comment