Trevor Reed: Amerykanin zwolniony z Rosji w ramach wymiany więźniów

Reed został zwolniony w środę podczas wymiany więźniów.

„To był bardzo ekscytujący dzień dla rodziny Reedów” – napisała na Twitterze Paula Reed. „Trevor wrócił do USA”.

Zwolnienie zakończyło prawie trzyletnią gehennę Reeda, który w lipcu 2020 roku został skazany na dziewięć lat więzienia za narażanie „życia i zdrowia” rosyjskich funkcjonariuszy policji podczas kłótni. Reed i jego rodzina zaprzeczyli stawianym mu zarzutom.

W swoim tweecie Paula Reed opowiedziała się również za uwolnieniem Paula Whelana, obywatela USA i byłego żołnierza piechoty morskiej, który został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, czemu konsekwentnie i stanowczo zaprzeczał.

Uwolnienie Reeda nie wpłynie na podejście USA do wojny na Ukrainie, stwierdzili wyżsi urzędnicy administracji.

Jego uwolnienie nastąpiło po miesiącach wysiłków rządu USA, powiedzieli urzędnicy i było szczególnie pilne, biorąc pod uwagę obawy o zdrowie Reeda. Ostatecznie została ona zabezpieczona poprzez zamianę więźniów na obywatela Rosji Konstantina Jaroszenkę.

Wymiana odbyła się w Turcji w środę, rodzice Trevora, Paula i Joey Reed, powiedzieli wcześniej CNN.

Wewnątrz trwających kilka miesięcy starań o uwolnienie Trevora Reeda z aresztu w Rosji

Para, która rozmawiała z synem przez telefon wkrótce po wymianie więźniów, powiedziała, że ​​został ujarzmiony. „Pierwszy telefon, który otrzymaliśmy, nie brzmiał jak on sam” – powiedziała Paula Reed w środowy wieczór na konferencji prasowej przed ich domem w Granbury w Teksasie.

Powiedziała, że ​​jego nastrój wydawał się lepszy, zanim otrzymali od niego drugi telefon później tego dnia: „Nadal wygląda okropnie, ale brzmiał lepiej. Brzmiał bardziej jak on sam”.

Trevor Reed, który był przetrzymywany w Rosji przez prawie trzy lata, widział Jaroszenkę na asfalcie podczas wymiany więźniów, ale według ojca nic mu nie powiedział.

„Trevor szybko powiedział nam, że oni – amerykański samolot zatrzymał się obok rosyjskiego samolotu i przeprowadzili obu więźniów w tym samym czasie, co widać w filmach” – powiedział Joey Reed wcześniej w programie CNN „New Day”.

The Reeds powiedzieli, że w środę rozmawiali również z prezydentem Joe Bidenem i wyrazili swoją wdzięczność.

„Słyszałem w głosach rodziców Trevora, jak bardzo martwili się o jego zdrowie i tęsknili za jego obecnością” – powiedział Biden w oświadczeniu. „Byłem zachwycony, że mogłem podzielić się z nimi dobrą nowiną o wolności Trevora”.

Zapytany w środę przez Kaitlan Collins z CNN, czy był zaskoczony zwolnieniem Reeda wydanym w związku z trwającą inwazją na Ukrainę, Biden powiedział: „Zrobiłem to”. Prezydent, naciskany, kontynuował: „Podniosłem to”, dodając: „Trzy miesiące temu”.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała Collinsowi w środę, że prezydent czekał z powiadomieniem rodziny Reedów o wolności ich syna, ponieważ „nie chce narażać nikogo na ryzyko – nawet ludzi, którzy są podekscytowani, radośni i nie mogą się doczekać do wiadomości ”.

Naciskany na to, czy Rosja była w stanie wydobyć z USA jakiekolwiek inne warunki poza zamianą jeńców jeden na jednego, Psaki powiedział CNN: „Nie było innych warunków, o których byłbym świadomy”, a później dodał: „To było około jeden problem i temat i nie sądzę, że powinniśmy w to dalej czytać ”.

„Miesiące i miesiące” negocjacji

Uwolnienie Reeda było wynikiem „miesięcy i miesięcy ciężkiej, starannej pracy rządu USA” w tej sprawie, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji, zauważając, że „rozmowy na ten konkretny temat ostatnio przyspieszyły, aby doprowadzić nas do tego punktu”.

Jednym z czynników napędzających była troska o zdrowie Reeda. Jego rodzina wyraziła zaniepokojenie jego prawdopodobnym narażeniem na gruźlicę, a także długotrwałymi skutkami posiadania Covid-19.

Urzędnik, rozmawiając w środę z dziennikarzami w tle, powiedział, że „ostatecznie te negocjacje doprowadziły prezydenta do podjęcia bardzo trudnej decyzji w postaci decyzji o złagodzeniu wyroku Konstantina Jaroszenki, rosyjskiego przemytnika skazanego za spiskowanie w celu importu kokainy. ”.

Yaroshenko jest rosyjskim pilotem, który został zatrzymany w Liberii przez tajnych agentów US Drug Enforcement Agency 28 maja 2010 r. i przywieziony do USA, według rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS. Został skazany za przemyt narkotyków w 2011 roku i skazany na 20 lat więzienia, które odsiedział w Federalnym Zakładzie Karnym w Danbury, Connecticut. Zaprzeczył stawianym mu zarzutom.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podniosło wcześniej możliwość zwrotu Jaroszenki „w zamian za każdego obywatela amerykańskiego” przetrzymywanego w Rosji.

Urzędnik nie podał szczegółów, w jaki sposób i dlaczego Jaroszenko został wybrany do zamiany, ale zauważył, że odbył większość amerykańskiego wyroku i jest teraz w rosyjskim areszcie.

„To trudne wezwanie dla prezydenta. Prezydentowi Bidenowi udało się sprowadzić do domu Amerykanina, którego zdrowie było źródłem intensywnych obaw, i wywiązać się z jego zobowiązania do rozwiązania tych trudnych przypadków i ponownego zjednoczenia Amerykanów z ich bliskimi” powiedział urzędnik.

Paula Reed rozmawiała w środę z Brianną Keilar z CNN w „New Day”.

„Postaram się nie płakać, bo on nie chce, żebym płakała” – powiedziała w środę „New Day” w rozmowie z CNN Brianna Keilar, matka Reeda, Paula. „Oczywiście, trochę się rozpłaczę, mocno go przytulę i po prostu uściskaj, a za kilka lat znowu będziemy razem we czwórkę (po raz pierwszy), więc będzie świetnie ”.

Ojciec Reeda wcześniej powiedział CNN, że wierzy, iż prawdopodobnie Reed cierpi na gruźlicę, że kaszle krwią i ma złamane żebro. Powiedział, że Reed trafił do szpitala więziennego, ale nie otrzymał leczenia, a następnie został odesłany z powrotem do izolatki.

Kiedy Reed rozpoczął drugi strajk głodowy w proteście przeciwko traktowaniu go przez rosyjskie władze, rodzice Reeda wyszli na protest przed Białym Domem w nadziei na spotkanie z prezydentem.

Reeds ostatecznie spotkali się z prezydentem w Białym Domu przez około pół godziny w zeszłym miesiącu.

2 innych Amerykanów wciąż przetrzymywanych w Rosji

Środowe wydanie również zwrócił nową uwagę w przypadku Whelana. Został skazany i skazany w czerwcu 2020 r. na 16 lat więzienia w procesie, który amerykańscy urzędnicy uznali za niesprawiedliwy.
Ostatni czerwiec, powiedział CNN o ponurych warunkach odległego obozu pracy, w którym pracuje w fabryce odzieży, którą nazwał „sweetshopem” i powiedział, że uzyskanie opieki medycznej jest „bardzo trudne”.

W swoim oświadczeniu, witając zwolnienie Reeda, Biden powiedział, że jego administracja „nie przestanie”, dopóki Whelan nie wróci do domu.

Paul Whelan, Amerykanin zatrzymany w Rosji, zastanawia się, dlaczego został w tyle

Rodzina Whelan wyraziła radość z uwolnienia Reeda, ale powiedziała, że ​​był to dla nich dzień „różnych emocji” i pytań.

„Niestety, czas nie jest po stronie Paula. Nasi rodzice dosłownie nie stają się coraz młodsi. Pozostaje nasza nadzieja, że ​​Paul będzie w domu, aby mogli go jeszcze raz zobaczyć. Ale z każdym dniem ta nadzieja gaśnie” – powiedział jego brat David Whelan. w oświadczeniu środa.

Tymczasem amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner pozostaje zatrzymana w Rosji po tym, jak została aresztowana w lutym pod zarzutem przemytu narkotyków. Niedawno moskiewski sąd przedłużyła jej areszt do 19 maja, podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Podczas gdy jej zespół prawny miał do niej dostęp i mógł widywać się z nią kilka razy w tygodniu przez cały czas jej zatrzymania, pod koniec marca urzędnik amerykański z ambasady USA w Moskwie uzyskał w końcu dostęp konsularny do Griner i powiedział, że w dobrym stanie.”

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, powiedział w środę Jimowi Sciutto z CNN, że sprawy pozostają priorytetem dla USA.

Psaki powtórzył opinię Price’a, mówiąc w środę, że Biały Dom „będzie nadal robił wszystko, co w jego mocy”, aby zapewnić uwolnienie Whelana, Grinera i innych Amerykanów wciąż przetrzymywanych w Rosji.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje i reakcje.

Chris Boyette z CNN, Karl de Vries, Kate Sullivan, Veronica Stracqualursi, Donald Judd, Andy Rose i Khadean Coombs przyczynili się do powstania tego raportu.

.

Leave a Comment