Trevor Reed: Amerykanin zwolniony z Rosji w ramach wymiany więźniów


Waszyngton
CNN

amerykański Trevor Reedobywatel USA i były żołnierz piechoty morskiej, który był przetrzymywany w Rosji od 2019 roku, został zwolniony w zamian za więźnia.

Zwolnienie kończy prawie trzyletnią gehennę Reeda, który w lipcu 2020 roku został skazany na dziewięć lat więzienia za narażanie „życia i zdrowia” rosyjskich funkcjonariuszy policji podczas kłótni. Reed i jego rodzina zaprzeczyli stawianym mu zarzutom.

„Postaram się nie płakać, bo on nie chce, żebym płakała” – powiedziała w środę „New Day” dla Brianna Keilar, matka Reeda, Paula. „Oczywiście, trochę się rozpłaczę, mocno go uściskam i po prostu uściskam, a za kilka lat znów będziemy razem we czwórkę, więc będzie świetnie. ”

Uwolnienie Reeda jest częścią wymiany więźniów dla obywatela Rosji Konstantina Jaroszenki, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim oficjalnym kanale Telegram. Jaroszenko, pilot, był skazany za przemyt narkotyków w 2011 r. i skazany na 20 lat więzienia. Zaprzeczył stawianym mu zarzutom.

Prezydent Joe Biden potwierdził zwolnienie.

„Dzisiaj witamy w domu Trevora Reeda i świętujemy jego powrót do rodziny, która bardzo za nim tęskniła. Trevor, były amerykański żołnierz piechoty morskiej, jest wolny od rosyjskiego aresztu. Słyszałem w głosach rodziców Trevora, jak bardzo martwią się o jego zdrowie i tęsknią za jego obecnością. Byłem zachwycony, że mogłem podzielić się z nimi dobrą nowiną o wolności Trevora – powiedział Biden w oświadczeniu.

Paula Reed powiedziała Keilarowi, że rodzina jest „bardzo wdzięczna” za wysiłki Bidena i że po jego zwolnieniu rozmawiali z nim i Trevorem telefonicznie.

W oświadczeniu rodzina podziękowała również mediom za utrzymanie relacji z męki Reeda, szczególnie chwaląc Patricka Reevella z ABC i Jake’a Tappera z CNN.

Obawy o jego zdrowie wzrosły w ostatnich tygodniach, co skłoniło jego rodziców do zorganizowania protestu przed Białym Domem w zeszłym miesiącu, aby uświadomić sprawę ich syna. Biden następnie spotkał się z rodzicami, aby omówić starania o sprowadzenie Reeda do domu.

Ojciec Reeda wcześniej powiedział CNN, że wierzy, iż prawdopodobnie Reed cierpi na gruźlicę, że kaszle krwią i ma złamane żebro. Powiedział, że Reed trafił do szpitala więziennego, ale nie otrzymał leczenia, a następnie został odesłany z powrotem do izolatki.

Kiedy Reed rozpoczął drugi strajk głodowy w proteście przeciwko traktowaniu go przez rosyjskie władze, rodzice Reeda wyszli na protest przed Białym Domem w nadziei na spotkanie z prezydentem.

Reeds ostatecznie spotkali się z prezydentem w Białym Domu i powiedzieli, że ich spotkanie trwało ponad 30 minut i pozostawiło ich w poczuciu „optymizmu”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podniosło wcześniej możliwość zwrotu Jaroszenki „w zamian za każdego obywatela amerykańskiego” przetrzymywanego w Rosji. Yaroshenko odsiadywał wyrok w Federalnym Zakładzie Karnym w Danbury w stanie Connecticut.

Środowe oświadczenie zwraca również uwagę na sprawę Amerykanina Paula Whelana, obywatela USA i byłego żołnierza piechoty morskiej, który został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, czemu konsekwentnie i stanowczo zaprzeczał.

W swoim oświadczeniu, witając zwolnienie Reeda, Biden powiedział, że jego administracja „nie przestanie”, dopóki Whelan nie wróci do domu.

Ta historia się łamie i będzie aktualizowana.

.

Leave a Comment