Tropikalna burza Bonnie formuje się i pędzi w kierunku Ameryki Środkowej

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Zakłócenie, które prognostycy śledzili od ponad tygodnia przez Atlantyk i Karaiby, w końcu zyskało sobie sławę. National Hurricane Center ogłosiło, że burza tropikalna Bonnie powstała w piątek o 11 rano około 195 mil na wschód-południowy wschód od Nikaragui.

Burza pędzi na zachód z prędkością 20 mil na godzinę i przewiduje się, że w piątek wieczorem wyląduje w pobliżu granicy Nikaragui i Kostaryki, gdzie obowiązują ostrzeżenia o burzach tropikalnych.

„Od dziś do soboty obfite opady deszczu występują prawdopodobnie w częściach Nikaragui i Kostaryki. Oczekuje się, że obszary zagrażających życiu gwałtownych powodzi i lawin błotnych” – napisało National Hurricane Center.

Bonnie jest jednym z trzech monitorowanych przez prognostów systemów tropikalnych. Jedno zaburzenie, które powstało w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej, przeniosło się już nad górne wybrzeże Teksasu i południowo-zachodnią Luizjanę. Chociaż nie zorganizowała się wystarczająco, by stać się nazwaną burzą, zrzuciła ulewne deszcze na północ od Houston.

Trzecie zakłócenie, tuż za Bonnie, ma 10 procent szans na przekształcenie się w tropikalną depresję lub burzę przez cały weekend. Oczekuje się jednak, że od piątku do soboty ulewne deszcze przyniosą na Wyspach Zawietrznych, które łączą Atlantyk i Karaiby.

Bonnie, druga nazwana burza sezonu huraganów na Atlantyku, powstały 16 dni przed średnią. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna projektowanie bardziej pracowity niż zwykle sezon – z 14 do 21 nazwanymi burzami, w tym od 6 do 10 huraganów i od 3 do 6 dużych huraganów (kategorii 3 lub wyższej). Szczyt sezonu atlantyckiego przypada zazwyczaj na przełom sierpnia i września.

Szczegóły dotyczące burzy tropikalnej Bonnie

Bonnie to minimalna tropikalna burza z wiatrem o prędkości 40 mil na godzinę. Hurricane Center prognozuje skromne wzmocnienie przed wyjściem na ląd, kiedy szczytowe wiatry mogą osiągnąć 50 mil na godzinę.

Chociaż takie wiatry będą dość porywiste i mogą spowodować powalenie drzew i przerwy w dostawie prądu, głównym zagrożeniem są obfite opady deszczu, gdy burza przechodzi przez Amerykę Środkową.

Hurricane Center przewiduje 4 do 8 cali deszczu, a lokalne ilości do stóp w Nikaragui i Kostaryce.

Bonnie może również generować niewielkie fale oceaniczne – lub podnosić się o 1 do 3 stóp nad normalnie suchy ląd w pobliżu i na północ od miejsca, w którym jego środek opada na ląd.

Po przejściu przez Amerykę Środkową Bonnie ma pojawić się na Oceanie Spokojnym, gdzie przewiduje się, że nabierze siły i może stać się huraganem na początku przyszłego tygodnia. Nie przewiduje się jednak, aby zagrażała ziemi.

Według badacza pogody tropikalnej Phila Klotzbacha, Bonnie należy do rzadkości — jest jedną z sześciu nazwanych burz, jakie zanotowano na Karaibach w lipcu.

Tropikalna ulewa w Teksasie-Luizjanie

Tymczasem niepokoje, które powstały nad zachodnią zatoką, sprowadzają w piątek zagrożenie powodziowe z okolic Galveston w Teksasie do Lake Charles w stanie Los Angeles.

Zegarki powodziowe pokryj całą tę strefę po południu lub wieczorem. Od południa najcięższe deszcze przeniosły się na północ od Houston i Galveston, ale zalały obszar Złotego Trójkąta, który obejmuje Beaumont i Port Arthur, gdzie do 15:45 obowiązują błyskawiczne ostrzeżenia o powodziach.

„Między 4 a 8 calami deszczu spadło”, napisała National Weather Service. „W obszarze objętym ostrzeżeniem możliwe są dodatkowe opady od 1 do 3 cali. Błyskawiczne powodzie już się zdarzają, a kilka doniesień o zalaniu ulic otrzymanych z Port Arthur i okolic”.

Służba Pogodowa wydał specjalny biuletyn ostrzeżenie, że częstość opadów może przekraczać 3 cale na godzinę.

Pokazano radar ulewne deszcze między Beaumont i Lake Charles w południe w piątek, ale modele prognoz przewidują, że ulewy stopniowo opadną do wieczora.

Podczas gdy w regionie Złotego Trójkąta spadło aż 8 cali, większość obszarów Houston widziała około jednej dziesiątej cala. Deszcz omijał znaczną część wewnętrznej części Teksasu, gdzie panuje ekstremalna susza i nieustające upały.

San Antonio miało w czerwcu 17 dni trzycyfrowego upału. Normą są dwa.

Leave a Comment