W miarę rozprzestrzeniania się paniki związanej z ospą małp, lekarze w Afryce widzą podwójne standardy

DAKAR, Senegal – W części Nigerii, która od lat zajmuje się epidemiami małpiej ospy, jeden z lekarzy zobaczył w tym tygodniu zdjęcia krążące w zachodnich mediach i zachichotał.

„To są bardzo ciężkie przypadki” – powiedział Oyewale Tomori, wirusolog z południowo-zachodniej części kraju. “Jak” Ach! To jest małpia ospa!” “

Subskrybuj biuletyn The Post Most, aby otrzymywać najważniejsze i najciekawsze artykuły z The Washington Post.

Wirus – odkryty pięć dekad temu w Demokratycznej Republice Konga – powoduje łagodną chorobę u większości ludzi, jak powiedział, wraz z pęcherzami, które zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Jest znacznie mniej zakaźny niż koronawirus i znacznie mniej śmiertelny niż Ebola. Jest już skuteczna szczepionka.

Ekspertów od chorób zakaźnych na całym kontynencie niepokoi podwójny standard, który pojawił się od czasu, gdy uwagę świata przykuła małpia ospa: niewielu wydawało się przejmować tym, a nawet zauważać, dopóki ludzie na Zachodzie nie zaczęli chorować.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni przypadki wirusa przenoszonego przez zwierzęta, zwykle występującego w Afryce Zachodniej i Środkowej, pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Izraelu i coraz większej liczbie krajów europejskich. Odnotowano co najmniej 92 potwierdzone infekcje i żadnych zgonów. Belgia nałożyła 21-dniową kwarantannę. Prezydent Biden zapewnił Amerykanów, że Stany Zjednoczone mają wystarczające zapasy szczepionek, aby zaradzić zagrożeniu.

Jednak globalne dzwony alarmowe nie zabrzmiały, ponieważ kilka krajów afrykańskich walczyło z epidemiami w ostatnich miesiącach. Graficzne obrazy pojawiające się w mediach społecznościowych – niektóre z tych samych, które od lat 70. XX wieku ilustrują ospę małpią – rzadko przedstawiają białych pacjentów.

„Te przypadki są rejestrowane w Europie” – powiedział Tomori. „Dlaczego używasz zdjęcia Afrykanina? To twoja ospa”.

Światowa Organizacja Zdrowia nie zweryfikowała jeszcze pochodzenia epidemii, chociaż jeden z doradców WHO powiedział Associated Press, że przypadki mogą być powiązane z raveami w Hiszpanii i Belgii. Ospa małp zwykle rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt, w tym aktywność seksualną.

Urzędnicy służby zdrowia podejrzewają, że wirus podróżuje niewykryty w krajach nieendemicznych od jakiegoś czasu – potencjalnie już w 2018 roku. Wczesne testy sugerują, że przypadki wywodzą się z szczepu zachodnioafrykańskiego, który według WHO ma śmiertelność około 1 procent.

Zanim w tym roku ospa małpa zaatakowała Zachód, WHO poinformowała, że ​​Nigeria, Kamerun i Republika Środkowoafrykańska odnotowały niewielką liczbę przypadków. Ale śledzenie kontaktów jest ograniczone, powiedział Yap Boum, epidemiolog z Kamerunu. Infekcje zwykle pojawiają się na odległych, zalesionych obszarach, gdzie ludzie mają kontakt z dzikimi zwierzętami przenoszącymi ospę małpią, takimi jak naczelne i gryzonie.

„Może teraz, kiedy to się dzieje, problem zwróci większą uwagę” – powiedział Boum – „a uzyskamy dostęp do większej liczby szczepionek, więcej terapii – wszystkich rzeczy, na które nie mieliśmy pieniędzy”.

Demokratyczna Republika Konga walczy z największą epidemią na świecie: co najmniej 1238 przypadków i 57 zgonów od stycznia. Odnaleziony tam szczep jest również znacznie bardziej śmiercionośny, ze wskaźnikiem śmiertelności sięgającym 10%. Lekarze twierdzą, że wielu zgonom można zapobiec, ale leczenie może być trudne na obszarach z niedofinansowanymi szpitalami.

„Może być niszczycielski w taki sam sposób jak Covid-19” – powiedział minister zdrowia tego kraju, Jean Jacques Mbugani. Ale preparaty na ospę małp w tym kraju straciły na sile podczas pandemii. Naród potrzebuje więcej testów, więcej szczepień, więcej pracowników medycznych śledzących przypadki i opiekujących się chorymi.

„Reakcja nie jest skuteczna” – powiedział Mbugani – „i pozostaje ospała z powodu niedostatku zasobów”.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało w poniedziałek, że większość udokumentowanych przypadków była łagodna. Małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z osłabionym układem odpornościowym są narażone na zwiększone ryzyko.

Jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie sekwencjonowania genomowego w Nigerii, Christian Happi, zaprasza swoich kolegów do zbadania, jak jego kraj radzi sobie z małpią ospą.

„Tu nie jest tak strasznie”, powiedział. „Ludzie są do tego przyzwyczajeni. Przyjdź i ucz się od naszych organów ds. zdrowia publicznego.

Powiedział, że globalny entuzjazm do walki z wirusem powinien nadejść wcześniej. Może do tej pory udało się go wykorzenić.

„Zwracanie uwagi na chorobę, gdziekolwiek się dzieje, przynosi korzyści wszystkim” – powiedział. „Jak pokazała nam pandemia, wszyscy jesteśmy w tym razem”.

– – –

Ombour zgłosił się z Nairobi.

powiązana zawartość

Czy dziedzictwo Elvisa Presleya powinno żyć dalej?

Dwa lata po śmierci Floyda protestujący zastanawiają się, co się zmieniło

Dwa lata po śmierci Floyda Czarni Minnesotanie mówią, że niewiele się zmieniło

Leave a Comment