W tej chwili nie ma naprawdę kompletnego doświadczenia z Androidem

Google było rozczarowujące, jeśli spodziewałeś się poważnej aktualizacji Androida, która rozwiązałaby głęboko zakorzenione problemy, przynajmniej na podstawie udostępnionych do tej pory szczegółów. Firma nie poświęciła dużo czasu na omawianie Androida 13, a większość ogłoszonych aktualizacji była znana, niewielka lub jedno i drugie. Zostały one w dużej mierze zdefiniowane przez kontrolę mediów i prywatności. Wydanie takie, jakie jest, nie będzie rewelacją, chyba że jesteś . Chociaż być może jeszcze nie widzieliśmy wszystkich funkcji Androida 13, a jest już kilka naprawdę przydatnych ulepszeń (takich jak status quo pozostanie w dużej mierze nienaruszone.

I to jest niefortunne. Chociaż Android to bardzo wydajna platforma z wyjątkowym sprzętem do dopasowania, nie ma jednego urządzenia, które konsekwentnie zapewnia wszystkie wrażenia. Kup potężny telefon, a prawdopodobnie będziesz obarczony dziwacznym oprogramowaniem; zdobądź swój wymarzony wariant Androida i być może będziesz musiał znosić przeciętne aparaty lub chipy. Nadszedł czas, by Google i producenci nawiązali współpracę, aby stworzyć urządzenia, które można łatwiej polecić innym.

Oprogramowanie: za dużo czy za mało?

Sam Rutherford / Engadget

Szczerze mówiąc, Google jest tylko częściowo odpowiedzialny za obecny stan rzeczy. Samo piękno Androida polega na tym, że dostawcy mogą dodawać własne elementy – jednolite doświadczenie stworzone przez Google przekreśliłoby sedno sprawy.

Firma nadal jednak odgrywa ważną rolę i coraz wyraźniej widać, że może zrobić więcej. Użyć lub inny telefon z ‘czystym’ i zdasz sobie sprawę, że podstawowy system operacyjny, choć wizualnie spójny i wolny od kłaczków, jest nadal stosunkowo prosty. Nie dostaniesz zaawansowanej aplikacji aparatu, rozbudowanej integracji multimediów, specjalnych funkcji przeglądarki ani innych sprytnych sztuczek, które często otrzymujesz dzięki spersonalizowanym funkcjom Androida. Polski też nie zawsze tam jest – po prostu . Apple miał swój udział w podejrzanych aktualizacjach w minionych latach, ale wydaje się, że naprawił usterki, które Google czasami pozostawia.

Możesz instalować aplikacje, programy uruchamiające i inne narzędzia, aby ulepszyć rzeczy, ale dla niektórych użytkowników nie jest to realistyczne. Nie oddałbym Pixela nowicjuszowi ani nikomu, kto chce mieć mocne, gotowe do użycia możliwości. Google może poprawić swoją funkcjonalność i jakość, aby bardziej bezpośrednio konkurować ze swoimi partnerami poza zwykłą garstką (zwykle) tymczasowych wyłączności Pixela. Podczas gdy firma ostatnio przesunęła się bardziej w kierunku regularnych spadków funkcji niż mamutowych wersji systemu operacyjnego, Android 13, jak wiemy, wciąż jest nieco rozczarowujący na tym froncie.

To nie pozwala tym partnerom oderwać się od haczyka. Podczas gdy producenci telefonów nie przesadzają z dostosowywaniem tak bardzo, jak w poprzednich latach, niektóre niezbadane doświadczenia z Androidem wciąż zawierają swój udział w arbitralnych poprawkach. Klasycznym przykładem jest Samsung. Chociaż One UI jest znacznie czystszy i bardziej przyjazny dla stron trzecich niż , nadal ma tendencję do powielania funkcji Google lub usług push, z których prawdopodobnie nie będziesz korzystać. Czy naprawdę potrzebujesz dwóch przeglądarek lub kupowania aplikacji w Galaxy Store? Zobaczysz także kilka ponadprzeciętnych implementacji Androida od chińskich marek, chociaż zauważymy, że Xiaomi trzyma na wodzy MIUI.

W niektórych przypadkach sytuacja pozornie się pogarsza. OnePlus początkowo przyciągał entuzjastów właśnie dlatego, że jego dostosowania były ograniczone i zwykle bardzo pomocne, ale istnieją dowody na pełzający wpływ zaawansowanego oprogramowania firmy macierzystej Oppo na urządzenia takie jak . Na przykład podczas naszej recenzji przeszkadzało wyskakujące menu OnePlus Shelf. Zasady aktualizacji również czasami cofały się o krok, ponieważ Motorola nadal nie gwarantuje więcej niż jednej poważnej aktualizacji systemu operacyjnego dla niektórych telefonów. Byłoby wspaniale widzieć, jak OnePlus i inni dostawcy osiągają bardziej delikatną równowagę, która dodaje przemyślane akcenty bez popadania w nadmiar lub ograniczanie aktualizacji oprogramowania.

Sprzęt: muchy w maści

Motorola krawędzi (2021)

Igor Bonifacić / Engadget

Czkawka oprogramowania nie byłaby tak problematyczna, gdyby urządzenia były bardziej wszechstronne. Zbyt często zdarza się, że telefon z Androidem działa znakomicie pod wieloma względami, ale ma co najmniej jedną słabość, która psuje wrażenia, a nawet okazuje się łamaniem transakcji.

Krótkie badanie głównych telefonów z Androidem ilustruje to aż za dobrze. Regularny Seria jest obecnie jedną z najlepszych wszechstronnych na rynku, ale ma skromną, nierozszerzalną pamięć masową, ekran 1080p (w porządku, ale nie 1440p, którego niektórzy pragną) i zredukowane funkcje w najmniejszej wersji. Piksel 6? Wyjątkowa wartość, ale notorycznie wybredny czytnik linii papilarnych i ograniczona pamięć mogą szybko zabić zainteresowanie. OnePlus 10 Pro to tylko niewielka poprawa w stosunku do swojego poprzednika i nadal cierpi na słabą jakość aparatu. Niektóre z tych ograniczeń można przezwyciężyć dzięki niedrogim okrętom flagowym, takim jak ten lub Sony ale prawdopodobnie wydajesz znacznie ponad 1000 USD na ten przywilej.

Staje się to jeszcze większym wyzwaniem dzięki bardziej przystępnym cenowo modelom. Motorola jest coraz bardziej popularna wśród budżetowych użytkowników, ale jej a brakujące funkcje (takie jak NFC) powodują poważne problemy dla kupujących. Telefony średniej klasy Samsunga mogą być powolne lub w inny sposób nieciekawe, a nawet czuje się jak krok w tył. Telefony takie jak Poco F4 GT i nadchodzące oferują zaawansowaną moc obliczeniową w niskiej cenie, ale możesz bezpiecznie założyć, że idziesz na kompromisy w dziedzinach takich jak technologia aparatów. I nie zaczynaj nas od firm, które dostarczają ogromne, ale niskiej rozdzielczości ekrany, które mogą okazać się brzydkie.

Żeby było jasne, każdy telefon ma swoje kompromisy. Nie byłoby realistyczne oczekiwanie idealnego produktu od jakiejkolwiek marki, w tym od tych spoza Androida. Apple często postępuje konserwatywnie w projektowaniu iPhone’a i powoli wdraża typowe funkcje Androida –120 Hz oraz USB-C, ktokolwiek? Najczęściej jednak wybierasz urządzenie z Androidem w oparciu o główne wady, które chcesz tolerować, a nie dlatego, że jest to zdecydowanie najlepsze, jakie możesz uzyskać za te pieniądze. Połącz to ze wspomnianymi wcześniej dylematami dotyczącymi oprogramowania, a naprawdę dobrze zaokrąglony telefon z Androidem może być bardzo trudny do znalezienia.

Przebłyski nadziei

Google Pixel 7 i 7 Pro

Google

Nie oznacza to, że branża telefoniczna z Androidem jest w tragicznym stanie. Same narzekania w sercu tego utworu podkreślają, jak daleko zaszła platforma. Android 12 (a wkrótce 13) jest zdecydowanie bardziej dopracowany niż poprzednie iteracje. Niegdyś nieprzyjemne marki, takie jak Samsung, wykazały pewną powściągliwość i znacznie łatwiej jest kupić niedrogi telefon, który sprawi, że będziesz naprawdę szczęśliwy, nawet jeśli występują wyraźne niedociągnięcia.

Możesz także wskazać niektóre urządzenia, które pokazują drogę naprzód. Chociaż najnowsze telefony Xperia firmy Sony są coraz droższe i skierowane do odbiorców niszowych, zwykle zapewniają wysoką wydajność, dobre aparaty, najwyższej klasy wyświetlacze i umiarkowanie dostosowane oprogramowanie. A jeśli może rozwiązać niektóre z czkawek swojego poprzednika, może to być po prostu telefon z Androidem, który zostanie pokonany w drugiej połowie roku.

Chodzi raczej o to, że jest dużo więcej miejsca do rozwoju. Firmy powinny przyjąć bardziej holistyczne podejście do projektowania telefonów, gdzie istnieje niewiele, jeśli w ogóle, oczywiste poświęcenia w imię ceny, praw do przechwałek, sprzedaży dodatkowej pamięci masowej lub usług dosprzedaży. Google może zrobić więcej, aby dawać przykład, na przykład dopasowując bardziej zaawansowane funkcje oprogramowania swoich sojuszników. Całkowicie możliwe jest stworzenie telefonu, który wyróżnia się po prostu brakiem rażących słabości – to tylko kwestia znalezienia postanowienia, aby tak się stało.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są wybierane przez naszą redakcję, niezależną od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Leave a Comment