Żadnych węży morskich, gangsterów, ale śmieciarze Tahoe wybijają złoto

STANOWISKO, New. (AP) – Nie znaleźli śladu mitycznego morskiego potwora, żadnych śladów gangsterów w cementowych butach czy dawno zaginionych skrzyń ze skarbami.

Ale płetwonurkowie, którzy spędzili rok na czyszczeniu całej 72-milowej (115-kilometrowej) linii brzegowej jeziora Tahoe, odpadli z tym, co mają nadzieję, że okaże się o wiele bardziej wartościowe: tony śmieci.

Oprócz usunięcia 25 000 funtów (11 339 kilogramów) podwodnych śmieci od maja ubiegłego roku, nurkowie i wolontariusze skrupulatnie sortowali i rejestrowali rodzaje i lokalizacje GPS odpadów.

Dziesiątki nurkowań, które zakończyły się w tym tygodniu, były częścią pierwszego w swoim rodzaju wysiłku, aby dowiedzieć się więcej o źródle i potencjalnych szkodach powodowanych przez tworzywa sztuczne i inne zanieczyszczenia w historycznym jeziorze alpejskim na linii Kalifornia-Nevada.

Zabrało to również organizatorów w podróż przez historię, folklor i rozwój jeziora na szczycie Sierra Nevada, które ma wystarczającą ilość wody, aby pokryć całą 14 cali (36 centymetrów) głębokości.

Plemię Washoe łowiło turkusowo-niebieskie Tahoe przez wieki, zanim ekspansja na zachód w połowie XIX wieku przyniosła koleje, drewnianych baronów i ostatecznie dekadencję podobną do Gatsby’ego, do tego, co stało się placem zabaw dla bogatych i sławnych.

Pierwsze kasyno w Tahoe zostało zbudowane w 1902 roku przez Eliasa J. „Lucky” Baldwina, który był właścicielem dużej części wschodniego Los Angeles i zbudował wybitny tor konny Santa Anita w 1907 roku. Przez dziesięciolecia powstawały ogromne posiadłości nad jeziorem, w tym jeden używany do kręcenia filmu „Ojciec chrzestny II”.

Organizatorzy sprzątania twierdzą, że jedną z rzeczy, o które najczęściej pytają miejscowi, jest to, czy nie znaleźli szczątków gangsterów w pobliżu północnego wybrzeża. To tam Frank Sinatra stracił licencję na grę za rzekome bratanie się z szefami przestępczości zorganizowanej w jego hotelowym kasynie w Cal-Neva w latach 60. XX wieku.

Odzyskane szczątki składały się głównie z takich rzeczy jak butelki, opony, sprzęt wędkarski i okulary przeciwsłoneczne.

Ale Colin West, założyciel organizacji non-profit zajmującej się ochroną środowiska, która uruchomiła projekt Clean Up the Lake, powiedział, że były pewne niespodzianki.

Nurkowie myślą, że zauważyli deski z wrakami statku w pobliżu Dead Man’s Point, gdzie plemienne opowieści opowiadają o stworze podobnym do Loch-Ness-Monster – później nazwanym „Tahoe Tessie” – żyjącym pod Cave Rock.

stosunek
Miniatura wideo z YouTube

Znaleźli też kilka znaków „Zakaz zaśmiecania”, bloki silników, latarnie, pierścionek z brylantem i „te śmieszne, fałszywe plastikowe sowy, które siedzą na łodziach, by odstraszać ptaki” – powiedział West.

„To szokujące, jak dużo śmieci nagromadziło się pod czymś, co wydaje się być tak nieskazitelnym jeziorem”, powiedział Matt Levitt, założyciel i dyrektor generalny Tahoe Blue Vodka, która przeznaczyła 100 000 dolarów na sprzątanie.

Jego firmy są jednymi z wielu – w tym hotele, kasyna i ośrodki narciarskie – zależne od ponad 15 milionów ludzi, którzy odwiedzają go co roku, aby chłonąć widok, który Mark Twain opisał w „Roughing It” w 1872 roku jako „najpiękniejszy obraz całej ziemi ”.

„To nasza ekonomiczna lokomotywa” – powiedział Levitt.

I chociaż większość ofiarodawców i wolontariuszy była zmotywowana głównie do pomocy w upiększaniu jeziora, to, co dzieje się, gdy śmieci zostaną zrzucone na brzeg, ekscytują naukowców.

Od lat w całym kraju, od Arizony po Wielkie Jeziora, Pensylwanię i Florydę, miały miejsce porządki na brzegu. Ale śmieci trafiają do koszy na śmieci i worków na śmieci do wyrzucenia.

Każdy element ze 189 oddzielnych nurkowań Tahoe do głębokości 25 stóp (8 metrów) został sporządzony na mapach przez GPS i skrupulatnie podzielony na kategorie, w tym plastik, metal i tkanina.

Tworzywa sztuczne mają kluczowe znaczenie, ponieważ międzynarodowe badania coraz częściej pokazują, że niektóre rodzaje mogą rozpadać się na mniejsze kawałki, znane jako mikrodrobiny.

Naukowcy wciąż badają zakres i ludzkie szkody spowodowane przez te małe kawałki. Jednak Narodowa Akademia Nauk stwierdziła w grudniu, że Stany Zjednoczone – największy na świecie producent odpadów z tworzyw sztucznych – powinny ograniczyć produkcję tworzyw sztucznych, ponieważ tak wiele z nich trafia do oceanów i cieków wodnych.

Zoe Harrold, biochemik, kierowała naukowcami z Desert Research Institute w Reno, którzy po raz pierwszy udokumentowali mikroplastik w Tahoe w 2019 roku. Była głównym autorem raportu Clean Up the Lake z 2021 roku na temat pilotażowego projektu o długości 10 kilometrów.

„Jeśli pozostawimy je na miejscu, postępująca degradacja zatopionych śmieci, zwłaszcza plastiku i gumy, będzie nadal powoli uwalniać mikroplastiki i odcieki do lazurowych wód jeziora Tahoe” – napisał Harrold.

Oczyszczanie nastąpiło pół wieku po tym, jak naukowcy zaczęli mierzyć słabnącą przejrzystość Tahoe, gdy basen zaczął doświadczać gwałtownego wzrostu.

Większość przypisuje lub obwinia ukończenie systemu międzystanowego na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960 w pobliżu Tahoe City. Jako pierwszy w historii transmitowany w telewizji, wprowadził świat do jeziora otoczonego przez ośnieżone szczyty.

W latach 1960-80 populacja Tahoe wzrosła z 10 000 do 50 000 – 90 000 latem, podał US Geological Survey. Dni szczytu zbliżają się teraz do 300 000.

„Większość tego, co wyciągamy, jest wynikiem w zasadzie tylko ludzkiego wpływu odtworzenia, życia i budowania społeczności w regionie Lake Tahoe” – powiedział West.

Jego grupa planuje nurkowania w tym roku w innych jeziorach Sierra, w tym June Lake na wschód od Parku Narodowego Yosemite, i rozszerzy przyszłe poszukiwania Tahoe na głębsze głębokości.

Tahoe Fund (fundusz non-profit), który również pomógł zebrać 100 000 dolarów na sprzątanie, zleca artystom wykonanie rzeźby ze śmieci Tahoe w centrum wydarzeń budowanym w Stateline, na południowym brzegu jeziora.

„Mamy nadzieję, że zainspiruje to do większego zarządzania środowiskiem i przypomni tym, którzy kochają jezioro Tahoe, że od nas wszystkich zależy, abyśmy się nim zajęli” – powiedziała Amy Berry, dyrektor generalna Tahoe Fund.

.

Leave a Comment