Zdolność do zachowania równowagi wiąże się z dłuższym życiem, wynika z badań

Prosty test równowagi może być przydatny do włączenia do rutynowych badań fizycznych dla osób w średnim i starszym wieku, Badania, który został opublikowany we wtorek w British Journal of Sports Zasugerowano lekarstwo.
Podczas starzenia się prowadzi do spadku sprawności fizycznej, siły i elastyczności mięśni, saldo Badanie wykazało, że jest dość dobrze zachowany do 50 roku życia, kiedy to zaczyna słabnąć stosunkowo szybko. Wcześniejsze badania łączyły niezdolność stania na jednej nodze z większe ryzyko upadków i do spadek funkcji poznawczych.

W badaniu wzięło udział 1702 osoby w wieku 51 do 75 mieszkających w Brazylii, którzy zostali poproszeni o utrzymanie równowagi bez podparcia na jednej nodze podczas wstępnej kontroli. Badacze powiedzieli uczestnikom, aby umieścili przód wolnej stopy za nogą stojącą, trzymali ręce po bokach, a oczy utkwione prosto przed siebie. Dozwolone były do ​​trzech prób na każdą stopę.

Umiejętność utrzymania równowagi na jednej nodze jest ważna dla osób starszych z wielu powodów, a także odzwierciedla szerszy poziom sprawności i zdrowia, powiedział autor badania, dr. Claudio Gil Araújo w Klinice Medycyny Ćwiczeń – CLINIMEX – Rio de Janeiro, Brazylia.

Regularnie potrzebujemy… postawy jednonożnej, aby wyjść z samochodu, wspiąć się lub zejść ze stopnia lub schodów itd. Brak tej umiejętności lub strach przed zrobieniem tego prawdopodobnie wiąże się ze stratą autonomii, aw konsekwencji mniej ćwiczeń i zaczyna się śnieżka” – wyjaśnił.

Słaba równowaga i długowieczność

Średnia wieku uczestników badania wynosiła 61 lat, a dwie trzecie z nich stanowili mężczyźni. Około 1 na 5 osób nie utrzymało równowagi na jednej nodze przez 10 sekund podczas pierwszej kontroli.

Badacze monitorowali uczestników po wstępnej kontroli przez okres siedmiu lat, podczas których zmarło 123 – 7% badanych osób. Odsetek zgonów wśród osób, które nie zdały testu (17,5%) był znacznie wyższy niż wśród osób, które były w stanie zrównoważyć się przez 10 sekund (4,5%).

Ponad połowa osób w wieku od 71 do 75 lat nie była w stanie ukończyć testu, w porównaniu z 5% w przedziale wiekowym od 51 do 55 lat.

Badanie wykazało, że u osób, które nie były w stanie wykonać testu równowagi, ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było o 84% wyższe, i ten związek pozostał nawet wtedy, gdy inne czynniki – w tym wiek, płeć, BMI i istniejące schorzenia lub zagrożenia dla zdrowia takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, otyłość, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca.

Jednak naukowcy nie byli w stanie uwzględnić w swojej analizie innych zmiennych, takich jak niedawna historia upadków, wzorzec aktywności fizycznej, ćwiczenia lub uprawianie sportu, dieta, palenie i stosowanie leków, które mogą zakłócać równowagę.

Badania miały charakter obserwacyjny i nie ujawniają przyczyny i skutku. W badaniu nie przyjrzano się żadnym możliwym mechanizmom biologicznym, które mogłyby wyjaśnić związek między słabą równowagą a długowiecznością.

Dr. Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej w Institute of Cardiovascular & Medical Sciences na Uniwersytecie w Glasgow, powiedział, że badania były interesujące, ale nie ostateczne.

„Ponieważ jedna noga wymaga dobrej równowagi, powiązanej z funkcjonowaniem mózgu, dobrą siłą mięśni i dobrym przepływem krwi, prawdopodobnie integruje układ mięśniowy, naczyniowy i mózgowy, więc jest to globalny test przyszłego ryzyka śmiertelności – aczkolwiek surowy” – powiedział Sattar. nie był zaangażowany w badanie.

Międzynarodowy Dzień Jogi 2022: Czas znów poczuć się człowiekiem

„Jeśli ktoś nie może wykonać tych 10 sekund i jest zmartwiony, powinien zastanowić się nad własnym zagrożeniem dla zdrowia” – powiedział.

„Mogą spróbować dokonać pozytywnych zmian w stylu życia, takich jak chodzenie więcej, mniej jedzenia, jeśli zdadzą sobie sprawę, że mogą zrobić lepiej – najbardziej niedoceniane znaczenie stylu życia dla zdrowia” – powiedział. „Ale mogą również skonsultować się z lekarzem, jeśli na przykład nie zbadali czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub innych przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca”.

Poprawa równowagi

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które nie przeszły testu, miały gorszy stan zdrowia i obejmował wyższy odsetek osób, które były otyłe i / lub miały choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i niezdrowy profil tłuszczu we krwi, zgodnie z badaniem. Cukrzyca typu 2 była również bardziej powszechna wśród osób, które nie ukończyły testu.

Najlepszy tracker fitness 2022 r. (Dzięki uprzejmości CNN podkreślone)

Badanie odbyło się w latach 2009-2020 i było częścią szerszego projektu badawczego, który rozpoczął się w 1994 roku.

Niezdolność do wykonania testu równowagi rosła z wiekiem, mniej więcej podwajając się w kolejnych 5-letnich odstępach z przedziału wiekowego od 51 do 55 lat i naprzód. Ponad połowa (około 54%) uczestników badania w wieku od 71 do 75 lat nie była w stanie ukończyć testu, w porównaniu z 5% w najniższym przedziale wiekowym, którzy nie mogli tego zrobić.

Nie było wyraźnych trendów w zgonach ani różnic w przyczynach zgonów między osobami zdolnymi do wypełnienia testu a tymi, które nie były w stanie tego zrobić.

Araújo powiedział, że równowagę można znacznie poprawić dzięki specjalnemu treningowi i nad tym pracował z pacjentami biorącymi udział w medycznie nadzorowanym programie ćwiczeń. Powiedział jednak, że nie ma jeszcze danych, aby ocenić, czy poprawa równowagi wpłynęła na długowieczność.

Jeśli chcesz przetestować swoją zdolność do utrzymania równowagi na jednej nodze przez 10 sekund, Araújo poradził, że najlepiej jest stanąć blisko ściany, stołu lub innej osoby w celu wsparcia.

.

Leave a Comment