Znaki ostrzegawcze i na co zwracać uwagę

Światowi eksperci ds. zdrowia są zdziwieni niedawnym atakiem chorób wątroby u dzieci, ostrzegając, że w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji wykryto tajemniczy wybuch pediatrycznego zapalenia wątroby.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób wydał ogólnopolski alert zdrowotny w zeszłym tygodniu że wcześniej zdrowe dzieci nagle zachorowały na zapalenie wątroby lub zapalenie wątroby wywołane przez szereg wirusów.

Pierwszy przypadek w USA odkryto w Alabamie w październiku, podczas gdy w Wielkiej Brytanii pojawiły się w styczniu. Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 16 lat zostały dotknięte.

Chociaż większość przypadków ma miejsce w Europie, eksperci twierdzą, że prawie 200 dzieci na całym świecie wystąpiła nagła choroba wątrobypodczas gdy co najmniej jeden zmarł, a kilku innych wymagało przeszczepu wątroby.

Światowi eksperci ds. zdrowia są zdziwieni tajemniczym wybuchem pediatrycznego zapalenia wątroby. Oto oznaki i objawy, których należy szukać u chorych dzieci.
Obrazy Getty

Oto znaki ostrzegawcze i na co zwracać uwagę.

Co to jest zapalenie wątroby?

Krótko mówiąc, zapalenie wątroby to ciężkie zapalenie wątroby. Ważny organ do trawienia i oczyszczania organizmu z toksyn, stan zapalny wątroby może hamować funkcje i siać spustoszenie w organizmie.

Chociaż czasami może być łagodny i nie wymaga leczenia, ciężkie przypadki wymagają hospitalizacji i mogą prowadzić do niewydolności wątroby i konieczności przeszczepu.

Co powoduje zapalenie wątroby?

Eksperci medyczni nie są pewni, co powoduje wybuch epidemii, BBC zgłosiło.

Zapalenie wątroby jest zwykle wywoływane przez jeden z kilku wirusów zakaźnych, nazywanych wirusami zapalenia wątroby typu A, B i C, najczęściej wykrywanymi w USA, a także D i E – ale takich przypadków nie stwierdzono.

Jednak badane jest możliwe powiązanie z wirusem przeziębienia – zwanym adenowirusem. U dziewięciu dzieci z klastra w Alabamie stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność adenowirusa, a także kilka przypadków w Europie.

Urzędnicy brytyjscy zadeklarowali „brak związku” między przypadkami a szczepionką COVID-19, ponieważ żadne dzieci z zapaleniem wątroby nie otrzymały szczepionki, według Guardiana.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że może istnieć jeden możliwy związek z pandemią: ponieważ wiele dzieci przebywa w zamknięciu od tak dawna, izolacja społeczna mogła osłabić układ odpornościowy na wirusa, który w przeciwnym razie może wywoływać jedynie łagodne objawy. Bloomberg zgłosił.

pacjent otrzymujący szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
Dostępne są szczepionki na wirusy zapalenia wątroby typu A i B.
Obrazy SOPA / LightRocket przez Gett

Gdzie znaleziono przypadki?

Epidemia jest szeroko rozpowszechniona, a przypadki odnotowano aż w 14 krajach w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Dochodzenie CDC wykazało, że pierwsze przypadki w USA zostały zgłoszone w Alabamie, a Departament Zdrowia Publicznego Alabamy zidentyfikował dziewięć przypadków zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Klaster został zgłoszony w październiku 2021 r. w szpitalu dziecięcym w Alabamie z wcześniej zdrową młodzieżą w wieku od 1 do 6 lat.

Brytyjskie władze ds. zdrowia powiedział czwartek Stwierdzono tam 111 przypadków zapalenia wątroby u dzieci. Kolejne 40 przypadków zgłoszono w Danii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii, według: do Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała W sobotę 12 krajów zgłosiło przypadki ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci, 114 z nich w Wielkiej Brytanii. Ich zestawienie w ostatni weekend nie obejmowało łamania doniesień o nadchodzących sprawach z Kanadyi przynajmniej jeden przypadek w Japoniiwedług lokalnych mediów.

Jakie są objawy?

Żółtaczka, biegunka i ból brzucha należą do najczęściej zgłaszanych objawów wraz z gorączką, zmęczeniem, utratą apetytu, nudnościami, wymiotami, ciemnym moczem, jasnymi stolcami i bólem stawów. Żółtaczka, czyli zażółcenie skóry lub białek oczu, jest charakterystycznym objawem chorej wątroby, ponieważ nie jest w stanie prawidłowo pozbyć się bilirubiny, żółtawego produktu ubocznego filtracji krwi.

Oprócz typowych wirusów zapalenia wątroby, lekarze powinni przeprowadzać testy na obecność adenowirusa u pacjentów z tymi objawami i zgłaszać możliwe przypadki urzędnikom zdrowia publicznego.

Dr. Alexander Weymann, dyrektor Liver Center w Ogólnopolskim Szpitalu Dziecięcym w Columbus, Ohio, powiedział New York Times w szczególności rodzice powinni zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli dzieci odczuwają ból w prawym nadbrzuszu, gdzie znajduje się wątroba, gdy ten obszar jest dotykany.

Jakie są etapy działania?

CDC powiedziało, że wszyscy lekarze i rodziny powinni zwracać uwagę na objawy i zgłaszać wszelkie podejrzane przypadki do swoich stanowych i lokalnych wydziałów zdrowia.

Aby zminimalizować ryzyko, CDC zachęca do wielu takich samych metod zapobiegania jak COVID-19, które obejmują częste mycie rąk, unikanie dotykania twarzy i ust oraz utrzymywanie dystansu, jeśli to możliwe.

Z drutami pocztowymi

.

Leave a Comment