Zwolennicy prawa do aborcji alarmują o prawie stuletnim prawie stanowym

Demokratyczny gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer i inni prawnicy powiedzieli, że prawie stuletnie prawo stanowe Michigan może wejść w życie, jeśli Sąd Najwyższy unieważni Roe v. Wade, czyniąc Michigan jednym z najbardziej restrykcyjnych stanów w dostępie do aborcji.

W nadziei na uniknięcie tego, Whitmer pozywa do zablokowania wejścia w życie prawa.

Tymczasem Whitmer i stanowa prokurator generalna Demokratów, Dana Nessel, która powiedziała, że ​​nie będzie egzekwować obowiązującego od lat zakazu aborcji, czekają na reelekcję w listopadzie, co sprawia, że ​​okresy pośrednie są jeszcze ważniejsze dla obrońców praw do aborcji.

Michigan nie jest jednak jedynym stanem, w którym prawo aborcyjne sprzed Roe wciąż pozostaje nienaruszone, które eksperci prawni twierdzą, że można je wskrzesić i egzekwować.

Co mówi prawo stanu Michigan z 1931 roku?

Prawo z 1931 r., które wciąż jest zawarte w kodeksie karnym stanu Michigan, stanowi: „Każda osoba, która umyślnie (sic!) poda każdej ciężarnej kobiecie jakiekolwiek lekarstwo, narkotyk, substancję lub rzecz, lub zastosuje jakiekolwiek narzędzie lub inne środki, z zamiarem w ten sposób spowodować poronienie takiej kobiety „… jest winna przestępstwa.

Ludzie zbierają się w stolicy stanu w Lansing w stanie Michigan 2 maja 2022 r., by poprzeć prawo do aborcji po tym, jak wyciekł projekt opinii Sądu Najwyższego na rzecz obalenia Roe v.  Przebrnąć.

Ma wyjątek, aby „zachować życie” kobiety, ale nie wyklucza gwałtu lub kazirodztwa.

Według ACLU Michigan, która reprezentuje Planned Parenthood of Michigan w odrębnym procesie kwestionującym prawo, prawo grozi dostawcom aborcji karą więzienia.

Dlaczego gubernator stanu Michigan złożył pozew?

Whitmer, który wspiera prawo do aborcji, złożył pozew w zeszłym miesiącu do zablokowania egzekwowania stanowego zakazu aborcji z 1931 roku.

„Ponieważ jeśli Roe zostanie oficjalnie unieważniony przez Sąd Najwyższy – co może nastąpić lada dzień – aborcja może stać się nielegalna w Michigan w prawie każdych okolicznościach, w tym w przypadkach gwałtu i kazirodztwa, z powodu ustawy z 1931 r. o księgach zakazujących aborcji w Michigan ”, powiedział Whitmer w oświadczeniu z zeszłego tygodnia.

Pozew gubernatora, złożony w okręgowym sądzie okręgowym, wymienia jako oskarżonych kilku prokuratorów okręgowych w jej stanie, którzy mogą potencjalnie wyegzekwować prawie stuletni zakaz aborcji.

Korzystając z władzy wykonawczej, Whitmer zwrócił się również do stanowego Sądu Najwyższego o natychmiastowe rozpatrzenie sprawy, pomijając sąd pierwszej instancji i czy konstytucja stanu gwarantuje prawo do aborcji.

Najwyższy sąd stanowy musi jeszcze zdecydować, czy rozpoznać sprawę.

Rządowy  Gretchen Whitmer przemawia podczas konferencji prasowej w Lansing w stanie Michigan, 25 stycznia 2022 r.

Jeśli się powiedzie, pozew Whitmera może skutkować unieważnieniem starego stanowego zakazu aborcji, zapewniając dostęp do aborcji dla wyborców stanu w przypadku Roe v. Wade się przewrócił.

Planned Parenthood of Michigan, wraz z dostawcą aborcji z Michigan, również złożyło pozew o zablokowanie egzekwowania stanowego zakazu aborcji z 1931 roku. Pozew jest jednak przeciwko Nessel, która powiedziała, że ​​ani nie będzie bronić prawa z 1931 roku w sądzie, ani go egzekwować, gdyby Roe v. Wade się przewrócił.

Pozew wskazuje Nessel, najwyższego urzędnika organów ścigania w stanie, jako oskarżonego, zauważając, że musi ona udzielać porad prawnych agencjom stanowym, w tym wydziałowi, który może nakładać kary na lekarzy, i nadzoruje wszystkich prokuratorów okręgowych, którzy egzekwują stanowe statuty karne.

Czy podejmowane są inne próby zmiany prawa?

Demokraci ze stanu Michigan próbują również uchylić starą ustawę aborcyjną w procesie legislacyjnym, co będzie trudne, biorąc pod uwagę, że Republikanie kontrolują obie izby ustawodawcze. Zwolennicy prawa do aborcji w stanie również próbują uzyskać w listopadowym głosowaniu środek zmieniający konstytucję stanu, aby zagwarantować prawo do aborcji.

Zakaz w Wisconsin sprzed Roe

ten w pobliżu Wisconsin ma również w swoich księgach zakaz aborcji sprzed Roe od 1849 roku.
Na zdjęciu z 5 marca 2020 r. Prokurator generalny stanu Michigan Dana Nessel przemawia do mediów podczas konferencji prasowej w Lansing w stanie Michigan.

Prawo mówi, że „każda osoba inna niż matka, która celowo niszczy życie nienarodzonego dziecka, jest winna przestępstwa klasy H”, które podlega karze do sześciu lat więzienia i/lub grzywnie w wysokości 10 000 dolarów.

Prawo uznałoby to również za przestępstwo klasy E, które podlega karze do 15 lat więzienia i/lub grzywnie w wysokości 50 000 dolarów dla „każdej osoby innej niż matka”, która powoduje śmierć matki lub „umyślnie niszczy życie „nienarodzonego, szybkiego dziecka”.

Prawo nie miałoby zastosowania do matki i czyni wyjątki dla aborcji niezbędnych do życia kobiety w ciąży. Według Michelle Velasquez, dyrektor ds. prawnych w Planned Parenthood of Wisconsin, prawo może wykraczać poza podmioty dokonujące aborcji.

Czy prawo Wisconsin może wejść w życie, jeśli Roe zostanie obalone?

Grupy antyaborcyjne w stanie powiedziały tak, podczas gdy zwolennicy prawa do aborcji mówili inaczej.

„Zawsze mocno wierzyliśmy, że ustawa przed Roe daje nam silną pozycję do obrony życia, jeśli Roe zostanie obalony” – powiedziała CNN Gracie Skogman, dyrektor ds. legislacyjnych antyaborcyjnej grupy Wisconsin Right to Life.

Planned Parenthood of Wisconsin uważa, że ​​inne przepisy z 1985 r., które zabraniają aborcji po osiągnięciu zdolności do życia płodu, nadal będą regulować aborcję, a prawo z 1849 r. nie wejdzie automatycznie w życie, jeśli Roe v. Wade zostanie przewrócony, Velasquez powiedział CNN.

Gubernator stanu Wisconsin  Tony Evers przemawia na wspólnej sesji ustawodawcy we wtorek, luty.  15, 2022.

„Ale istnieje również pewna potencjalna niepewność co do tego pytania”, powiedział Velasquez, dodając, że „nie możemy tak naprawdę zignorować ryzyka, że ​​ktoś może spróbować egzekwować to prawo”. Czy Roe v. Według Velasqueza, Wade zostanie obalony, Planned Parenthood będzie musiało wstrzymać aborcje, dopóki to prawo nie zostanie wyjaśnione.

Podobnie jak Michigan, Wisconsin ma również demokratycznego gubernatora Tony’ego Eversa, który wspiera wysiłki zmierzające do obalenia obowiązującego od 173 lat zakazu aborcji, obowiązującego od 173 lat, oraz demokratycznego prokuratora generalnego Josha Kaula, który powiedział, że nie będzie egzekwował prawa aborcyjnego. Zarówno Evers, jak i Kaul również mają szansę na reelekcję w tym roku.

W oświadczeniu Kaul powiedział, że „administracja nie skieruje naszych zasobów śledczych ani prokuratorskich na egzekwowanie drakońskiego zakazu aborcji sprzed 173 lat, bez wyjątku gwałtu lub kazirodztwa, które od dwóch pokoleń uważane jest za niezgodne z konstytucją”.

Skogman twierdzi jednak, że egzekwowanie prawa będzie spoczywać na lokalnych prokuratorach okręgowych.

Czy inne stany kwestionują swoje zakazy aborcji sprzed Roe?

Większość innych stanów z zakazem aborcji sprzed Roe v. Według ekspertów, z którymi rozmawiała stacja CNN, Wade, który wciąż jest na topie, raczej nie skorzysta z tego samego środka, co Michigan, ani nie spróbuje uchylić swoich starych przepisów dotyczących aborcji.

W tych stanach Republikanie kontrolują obie izby stanowej legislatury i rezydencję gubernatora, prokuratorów generalnych GOP, którzy sprzeciwiają się aborcji, oraz konserwatywnych prawodawców, którzy niedawno uchwalili inne ustawy ograniczające aborcję w oczekiwaniu na orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Roe.

Sfrustrowani bezczynnością Waszyngtonu Demokraci patrzą na potęgę urzędów stanowych, by bronić prawa do aborcji

Eksperci powiedzieli CNN, że zakazy przed Roe mogą wejść w życie, jeśli Roe zostanie zniesione – ale jest mało prawdopodobne, aby automatycznie zaczęły obowiązywać i dokładny proces, w jaki sposób byłby niejasny.

W przypadku Michigan „istnieje przynajmniej możliwość, że prawo może być bezpośrednio egzekwowane po obaleniu Roe, ponieważ nie ma na nim orzeczenia sądowego”, powiedziała profesor prawa Rachel Rebouché, tymczasowa dziekan Temple University School of Law. CNN , dodając, że wiele z tych przed Roe praw aborcyjnych było stosowanych przez niekonstytucyjny sąd.

Prokuratorzy stanowi mogliby zacząć egzekwować te obowiązujące przed Roe przepisy dotyczące aborcji, ale musieliby wydać opinię lub zwrócić się do sądu o uchylenie tego wyroku, gdyby doszło do jakiegokolwiek sporu, powiedziała Ingrid Duran, grupa antyaborcyjna działająca przy Krajowym Komitecie Prawa do Życia. dyrektor ustawodawstwa państwowego.

Elizabeth Nash, analityk polityki stanowej z grupy badawczej zajmującej się prawami aborcji Guttmacher Institute, powiedziała CNN, że bardziej prawdopodobne jest, że niedawny stanowy zakaz aborcji wejdzie w życie, a nie rozpocznie nową sprawę sądową dotyczącą zakazu aborcji sprzed Roe … sprzed wieku.

A co ze stanami z prawami wyzwalania?

Trzynaście stanów minęło tak zwane prawa wyzwalające, czyli zakazy aborcji, które zostały uchwalone po Roe v. Brod i został zaprojektowany tak, aby zadziałał, gdyby został powalony.

W niektórych przypadkach prawo wymaga, aby urzędnik, taki jak prokurator generalny, poświadczył, że Roe został powalony, zanim prawo zacznie obowiązywać.

Niektóre stany, takie jak Oklahoma i Mississippi, uchwaliły prawa wyzwalające i nadal obowiązują zakaz aborcji sprzed Roe.

Kliniki stają się biurami podróży, które pomagają pacjentom z „wyniszczającymi”  brak dostępu do aborcji

Oklahoma przeszła również ustawę „bicie serca” zakazującą aborcji po około sześciu tygodniach oraz prawie całkowity zakaz aborcji, który kryminalizuje przeprowadzanie aborcji. A prawo Missisipi z 2018 r. zakazujące aborcji w 15 tygodniu ciąży jest w centrum sprawy Sądu Najwyższego Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, która kwestionuje Roe v. Wade precedens.

„Jeśli sąd uchyli Roe i zezwoli stanom na zakazanie aborcji, stanom wrogim prawom do aborcji – z których wiele ma wiele różnych przepisów karnych, które nie są obecnie egzekwowane w odniesieniu do aborcji – uważamy, że będą one zasadniczo musiały wybrać prawo być narzędziem kryminalizacji lub zakazu aborcji w ich stanie – powiedziała CNN Elisabeth Smith, dyrektor ds. polityki stanowej i rzecznictwa Centrum praw aborcyjnych na rzecz praw reprodukcyjnych.

Elizabeth Wolfe z CNN i Kate Sullivan przyczyniły się do powstania tego raportu.

.

Leave a Comment